ולדימיר 27 נובמבר, 2018 • דקות קריאה: 11

איך לבחור אוהל

אוהל הוא הבית הנייד שלכם כשאתם יוצאים לשטח, בין אם מדובר בטיול קמפינג בן לילה או מסע ממושך ואתגרי במקומות רחוקים מציביליזציה ותנאים נוחים. אז איך בוחרים אוהל? השאלה שווה מיליון, ויש לייחס לה חשיבות רבה בבחירת האוהל הבא שלכם: אוהל שלא מתאים לכם יפגע בחוויית הטיול ועלול לגרום לבעיות שונות בשטח. אי לזאת, נענה על שאלה זו בפירוט ובירידה מקסימלית לפרטים – כי אף אחד לא רוצה למצוא את עצמו הרחק מהבית עם אוהל לא איכותי שלא עונה לציפיות!

איך לבחור אוהל

אוהל בן רגע או אוהל רגיל

נתחיל באוהלים פשוטים. אוהל בן רגע הוא אוהל שנפתח מהר ובדרך כלל לא מצריך התעסקות עם מוטות בפרט או ידע בהרכבת אוהלים בכלל. גם אם אין לכם ניסיון קודם בהרכבת אוהלים, לא נורא – אוהל בן רגע מתאפיין בקונסטרוקציה פשוטה וידידותית למשתמש. אוהל בן רגע נפתח ע"י משיכה בחבל המיועד לכך או, לפעמים, באמצעות זריקת האוהל לאוויר.

אוהל בן רגע

אוהל בן רגע מיועד לנופש בתנאי מזג אוויר נוחים ולכן מתאים במיוחד לטיול קמפינג משפחתי, פסטיבלים ולינה בשטח בקיץ או אביב. אוהלים אלו בדרך כלל מאווררים היטב וניתנים להרכבה ללא עזרת אדם נוסף.

שני החסרונות העיקריים של אוהל בן רגע הם משקל ואי התאמה לעונות קרות. משקלו של אוהל בן רגע כבד יותר מזה של אוהל רגיל, וכתוצאה גם הנפח שלו גדול יותר. אוהל בן רגע לא מיועד לסחיבה על הגב, ולכן מתאים לטיולים עם רכב. התאמתו לעונות השנה לא מאפשרת בדרך כלל שימוש באוהל בן רגע בחורף ובתנאי גשם ורוח. למרות שחלק מאוהלים אלה מגיעים עם כיסויי גשם, לא מומלץ להשתמש בהם בתנאי גשם ורוח במשך הרבה זמן.

בחירת אוהל לפי עונה

בארץ ובעולם, נהוג לחלק את סוגי האוהלים לפי עונות השנה. החלוקה עוזרת לנו להבין את רמת ההגנה שהאוהל מספק, כמו כן את נוחות השימוש בו. החלוקה שלהלן מתחילה מהאוהל הפשוט וה"קזואלי" ביותר ומסתיימת באוהל המיועד לתנאי האקלים הקשים ביותר.

אוהל שתי עונות – האוהל הפשוט ביותר, יכול להיות גם אוהל בן רגע, אשר מתאים ללילות חמימים באזורים יבשים ללא גשם או רוח חזקה. מיעוד לשימוש בקיץ ובאביב בטמפרטורה בינונית עד גבוהה. האוהל עשוי מחומר נושם, כולל חלונות ופתחי אוורור והוא קל להרכבה, מושלם לטיול משפחתי או לינה בפסטיבל או שמורת טבע בארץ. קיימים סוגים של אוהל שתי עונות אשר נותנים מענה לגשם קל.

טיפ לבחירת אוהל שתי עונות: עדיף שהאוהל יהיה גבוה במרכזו ויכלול, בין היתר, פתח אוורור עליון. החום יעלה למעלה במקום להצטבר בחלקו התחתון של האוהל.

אוהל שלוש עונות – אוהלים אלה עמידים בתנאי גשם, רוח ולעתים גם בתנאי ברד. האוהל נמוך יותר מאוהל שתי עונות ולכן מתאפיין בעמידות גבוה בתנאי רוח חזקה. האוהל מתאים לטרקים בחו"ל, הוא עשוי מחומרים חזקים ועמידים כנגד שחיקה, כולל את רצפת האוהל אשר גם היא מיועדת לשימוש בתנאי אקלים קשים, גשומים וסוערים ולכן מגינה היטב מפני גשם. רצפת אוהל שלוש עונות אטומה למים.

כמובן שניתן להשתמש באוהל שלוש עונות גם בימים חמים. לרוב אוהלים מסוג זה כוללים כיסוי אטום למים אשר נועד לשמור על האוהל מפני גשמים ורוחות וניתן להסרה במידה ואין בו צורך. היריעות באוהל שלוש עונות יכללו פתחי אוורור המאפשרים לינה בו גם בתנאי מזג אוויר בינוני עד חם.

אוהל ארבע עונות – האוהל עמיד בתנאי רוח חזקה, גשם סוהר ושלג כבד. אוהלים אלה עשויים מחומרים איכותיים והמחיר שלהם בהתאם. אוהל 4 עונות מתאים לתנאי מזג אוויר קשים במיוחד ולשימוש אינטנסיבי. האוהל אינו מתאים לשימוש בקיץ מכיוון שאין בו מספיק פתחי אוורור לתקופה חמה, כמו כן הגובה שלו לא מאפשר לאוויר החם לעלות למעלה – תכונה מצוינת לשימוש בתנאים קור, אך לא בקיץ או אביב.

אוהל ארבע וחמש עונות

אוהל חמש עונות – האוהל האולטימטיבי, החזק, העמיד והיקר ביותר. אוהל חמש עונות הוא בחירה של מטפסי הרים ומטיילים הרפתקניים עם המון ניסיון וידע. אוהל חמש עונות מיועד לתנאי מזג אוויר קיצוניים, סופות שלג כבדות ורוחות חזקות. אוהל זה נקרא גם "אוהל משלחות".

טיפים לבחירת אוהל

מוטות האוהל – החומרים בהם משתמשים היצרנים בעולם לייצור מוטות הם אלומיניום, פיברגלס וסוגי פלסטיק למיניהם. מוטות הם למעשה השלד של האוהל שלכם, לכן מומלץ לבדוק מהו החומר שממנו עשויים המוטות טרם רכישת אוהל. שאלו את עצמכם: באילו תנאים אתם הולכים להשתמש באוהל, האם אתם צריכים אוהל חזק במיוחד לתנאי מזג אוויר קיצוניים או שתוכלו להסתפק באוהל פשוט יחסית, לדוגמה כזה שיוצאים איתו ללילה קיצי אחד או שתיים לטיול בכנרת?

מוטות אלומיניום הם החזקים והאיכותיים ביותר, כמו כן המשקל שלהם נמוך. אוהל עם מוטות אלומיניום ישרת אתכם לאורך זמן רב, אך גם יעלה יותר. אוהל עם מוטות אלומיניום מתאים במיוחד למטיילים מקצועיים המרבים להשתמש באוהל שלהם בתנאי מזג אוויר קשים.

מוטות פיברגלס הם גם בחירה טובה, במיוחד כשלא מתוכנן שימוש אינטנסיבי וכבד מדי באוהל. מוטות פיברגלס כבדים יותר ממוטות אלומיניום, כמו כן יש להם יותר סיכוי להישבר. יחד עם זאת, מוטות פיברגלס מהווים בחירה טובה למטיילים חובבים ומנוסים כאחד – הם לא כבדים כמו מוטות פלסטיק ועמידים לאורך זמן בתנאי שהשימוש בהם הולם. מוטות פיברגלס עולים פחות ממוטות אלומיניום.

מוטות פלסטיק הם הפתרון הכי חסכוני, אך גם הכבד והשביר ביותר. למעשה, כמעט ולא משתמשים כיום בפלסטיק כחומר למוטות, ולכן הסיכוי להיתקל באוהל עם מוטות פלסטיק די קלוש.

בדיקת האוהל טרם היציאה לטיול – לאחר שקניתם אוהל חדש והבאתם אותו הביתה, מומלץ לבצע הרכבה מלאה וגם קיפול, ע"מ לוודא שכל החלקים במקום ושמנגנון האוהל פועל כהלכה. בנוסף, הרכבת האוהל בתנאי בית נוחים תעזור לכם להבין את האספקטים וללמוד את האוהל שלכם.

הימנעו מלהדליק אש או לבשל בתוך האוהל – הבדים הסינתטיים מהם עשויים האוהלים נוטים להידלק מהר, לכן מומלץ מאד לא להדליק אש הן ליד האוהל הן בתוך האוהל עצמו. שימרו על מרחק של 2-3 מטרים מהאוהל וקחו בחשבון את כיוון הרוח.

הרכבת האוהל בתנאי רוח – אם אין בידיכם אוהל בן רגע והאוהל שלכם מצריך הרכבה, כך תבטיחו שהאוהל יישאר יציב תוך השחלת המוטות ולא יזוז או יעוף עם הרוח: הניחו ופרסו את האוהל על הקרקע. בצעו קיבוע של ארבעת הפינות של האוהל באמצעות יתדות, ולאחר מכן השחילו את המוטות.

תפרי האוהל – אם אתם מחפשים אוהל לתאי גשם ולמזג אוויר קריר בכללי, ודאו כי התפרים של האוהל חזקים וכי חוברו בהלחמה. דבר זה ימנע חדירה של מים ויבטיח עמידות לאורך זמן.

צבע האוהל – זה לא ממש ברור מאליו, אך צבע האוהל יכול להשפיע על הטמפרטורה בו. צבע כסף ידחה את קרני השמש ויספוג פחות חום – סיבה מעולה להצטייד באוהל כסוף לפני שיוצאים לקמפינג קייצי.

בזיפי תוכלו למצוא מגוון אוהלים לכל העונות – לחצו כאן לכל הדגמים

כתבות נוספות

המדריך השלם לבחירת שעון חכם  בעולם בו כל חפץ הופך חכם יותר ויותר, זה היה רק עניין של זמן עד שגם השעון הקלאסי והמוכר שלנו יקבל בוסט שיחזיר אותו לאופנה, שנים אחרי שהפך מיותר ב...
אבזר את רכבך כדי להוציא ממנו את המיטב... רוצים לשדרג את הרכב שלכם, אך חוששים ממחירים גבוהים? אולי, הכסף זה לא הבעיה, והחשש נובע מחוסר ידע מקצועי בתחום? דברים אלה לא צריכים לעצור אותכם, כי יש ...
בגדי ים קיץ 2020: המדריך הכמעט מלא לבגדי הים המומל... בגדי ים מומלצים ל-2020: בכתבה הזאת נבדוק את כל הטרנדים החמים היום בעולם בגדי הים, למי הם מתאימים, איפה קונים וכמה הם עולים.כל אחד צריך שיהיה לו בגד ים...
Queres um quarto Pinterest? Consegue-o, com a Zipy... O conceito “Faça-você-mesmo” - ou mais frequentemente conhecido por DIY (Do It Yourself) - tem vindo a ganhar cada vez mais espaço no dia-a-dia de tod...